Відеоспостереження. Різновиди камер для систем спостереження
Коли приходить час для облаштування системи безпеки для житла або підприємства, на перший план виходить відеоспостереження. Камери найкраще справляються з завданнями захисту приватного майна і віддаленого контролю. При цьому дана сфера сьогодні є досить розвиненою, орієнтуватися в ній спочатку важко. Занадто багато різних технологій і моделей устаткування. Непідготовлений покупець, швидше за все, не побачить тієї різниці між відеокамери, яка відіграє основну роль з точки зору ефективності системи спостереження. Спробуємо розібратися в питанні і розглянемо деякі найбільш поширені типи пристроїв і їх особливості.
Для вирішення певних завдань підбирається свій тип пристроїв. Також необхідно враховувати і особливості об’єкта, на території якого буде використовуватися відеоспостереження.
Для відеоспостереження зазвичай застосовують такі пристрої:
1. Купольні камери відеоспостереження
Камери відеоспостереження з корпусом у вигляді півсфери – купола, вигідно використовувати як частину внутрішньої системи безпеки. Такі пристрої сильно не виділяються на тлі загального інтер’єру. Купол грає не тільки декоративну роль. Ще він приховує напрямок відеокамери, що вигідно з точки зору безпеки. Зловмисник не зможе просто так піти з поля зору пристрою. Півсфера також є захисним бар’єром між самою камерою і навколишнім середовищем.
Позитивні сторони купольних камер:
- простота установки;
- антивандальні властивості корпусу;
- можливість зйомки в темряві з ІЧ-підсвічуванням;
- зовнішній дизайн, який добре поєднується з іншими предметами інтер’єру.
2. Циліндричні камери відеоспостереження
Пристрої з даної групи мають традиційну для відеокамер форму – довгий циліндричний корпус. Такі камери є універсальними, побачити їх можна і з зовнішнього боку будівель, і в приміщеннях. Пристрої часто обладнуються об’єктивами з великою фокусною відстанню, що дозволяють користувачеві спостерігати за обраними об’єктами видали. Корпус здебільшого моделей спроектований спеціально для роботи в складних умовах – він захищає електроніку від вологи, пилу та інших впливів з боку атмосфери. Також володіє і антивандальними властивостями. Циліндричні камери досить легко закріплюються і направляються в потрібну сторону за допомогою спеціальної основи. Точки для установки зазвичай вибираються на стінах будівель або кімнат.
Плюси циліндричних камер:
- універсальність – їх можна ефективно експлуатувати як всередині будівель, таки на вулиці;
- легкість установки і використання;
- висока якість зображення;
- великий модельний ряд – можна підібрати пристрої спеціально під особливості об’єкта, є варіанти як з фіксованим, так і варіофокальним об’єктивом.
3. Корпусні камери відеоспостереження
Корпусні камери застосовуються для відеоспостереження і всередині, і зовні будинків. Пристрій зазвичай обладнано міцним корпусом з антивандальними властивостями, який витримує досить агресивні умови експлуатації. Ще однією особливістю даної групи пристроїв є можливість заміни оптики. Користувач визначає завдання, які він хоче вирішити за допомогою відеоспостереження та вибирає відповідні камеру і об’єктив. Знімна оптика робить всю систему більш універсальною. Залежно від поставлених завдань можна використовувати короткофокусну або довгофокусну оптику для отримання загального плану території або збільшеного зображення будь-якої певної зони відповідно.
Позитивні сторони корпусних камер:
- можливість заміни оптичних елементів;
- універсальність;
- значні розміри камер спостереження роблять їх добре помітними здалеку, що вигідно з точки зору безпеки.
4. Камери відеоспостереження “день / ніч”
Пристрої даного типу найкраще себе можуть показати, якщо відеозйомка ведеться за складних умов освітлення. Зазвичай будь-яка система спостереження повинна працювати цілодобово, тобто освітлення змінюється з часом. Камера “день / ніч” може автоматично змінювати режим роботи в залежності від певних умов. При нормальному освітленні вона функціонує, як проста відеокамера спостереження. Якщо світла мало для отримання зображення нормальної якості, пристрій перемикається на нічний режим. Активується ІЧ-підсвічування, а сама камера починає знімати відео в чорно-білому форматі. Відеокамери “день / ніч” ідеально підходять для зовнішніх систем спостереження, але можуть застосовуватися і в виробничих приміщеннях або на складах.
Переваги камер з 2-ма режимами роботи:
- можливість отримувати кольорове або ч/б зображення;
- наявність ІЧ-підсвічування для роботи при недостатньому освітленні;
- зйомка відео з нормальним для розпізнання дрібних об’єктів якістю при будь-якому освітленні.
5. PTZ-камери відеоспостереження
Відеокамери з приставкою PTZ надають користувачеві ряд додаткових можливостей. Він може дистанційно керувати полем зору пристрою. Камера може повертатися за допомогою спеціального механізму вліво або вправо, нахилятися вниз і повертатися у вихідне положення.
Третьою функцією є оптичний зум – можливість збільшувати зображення за допомогою самого об’єктива, а не за допомогою цифрової обробки. PTZ-камери використовуються і для забезпечення безпеки, і для віддаленого відеоконтролю. Такий пристрій дозволяє стежити за об’єктом, який цікавить, не випускаючи його з поля зору.
Відмінні якості камер з PTZ-механізмом:
- можливість повороту і нахилу;
- потужний оптичний зум і автофокус;
- додаткові можливості, наприклад, автоматичне стеження за об’єктом.
Кожен з наведених вище типів камер надає користувачеві один і той же базовий набір функцій. Але якщо є особливі вимоги до процесу відеоспостереження, правильний вибір камер може зіграти вирішальну роль.
На що звертати увагу при виборі пристроїв для системи спостереження?
Роздільна здатність
Чим з більшої кількості точок складається зображення, тим більше корисної інформації можна з нього отримати. Картинку в кілька мегапікселів можна збільшити для більш детального вивчення. З іншого боку високоякісне відео є відчутною навантаженням на все обладнання в системі спостереження. Тому не завжди раціональним рішенням буде вибирати камери відеоспостереження з найкращим параметром роздільної здатності. Краще визначити завдання, які має вирішувати відеоспостереження, і підібрати пристрої точно під них.
Оптика
Від об’єктива залежить формат зображення, яке буде отримувати користувач. Для великих територій або приміщень вибираються короткофокусні об’єктиви. Для контролю невеликих ділянок, таких як входи в будівлю, коридори, робочі місця підходить довгофокусна оптика. Якщо в процесі роботи може знадобитися зміна поля зору, варто зупинити свій вибір на варіофокальному об’єктиві. Варто враховувати, що для зйомки відео високої роздільної здатності буде потрібно високоякісна оптика.
Які питання варто вирішити перед вибором камер спостереження?
Чи будуть камери на видних місцях або прихованими?
Корпусні камери добре помітні здалеку і створюють ефект присутності якісної системи охорони. Навпаки невеликі IP-камери для внутрішнього використання і купольні камери не так виділяються на загальному тлі і не залучають зайвої уваги до себе. Ці фактори варто враховувати при створенні системи спостереження.
Камери будуть встановлені всередині або зовні будівлі?
Дане питання варто вирішити на самому початку. Для зовнішніх систем підбираються масивні пристрої з якісним корпусом, який повинен захищати як від ударів, так і від атмосферних явищ. Зовнішній вигляд в даному випадку відіграє другорядну роль. Для приміщень – малопомітні камери, особлива увага приділяється їх дизайну. Варто враховувати, що і для внутрішнього використання може знадобитися додатковий захист, наприклад, в разі відеоспостереження в виробничому приміщенні.
Якими будуть умови освітлення?
Ефективність системи спостереження буде різко знижуватися, якщо камери не відповідають умовам освітлення. Якщо освітлення змінюється час від часу, необхідно передбачити наявність деяких додаткових функцій: наявність режимів “день / ніч”, ІЧ-підсвічування, захист від засвітки тощо.
Чи відіграє велику роль якість зображення?
Якість зображення грає істотну роль в одних випадках і не впливає на ефективність системи в інших. Щоб тільки контролювати обстановку на певній території, досить отримувати картинку нормальної якості. Щоб було видно дрібні предмети, необхідно високу якість зображення (наприклад, для розпізнавання осіб, номерів).
При виборі камер спостереження варто враховувати досить багато. В першу чергу необхідно вирішити, які завдання має вирішувати відеоспостереження і вивчити особливості планування об’єкту. Після цього визначитися з набором устаткування досить легко.