Які паролі не можна використовувати в системі безпеки?
Щоб захистити свої дані і створити ефективну систему безпеки, важливо придумати для неї якісний пароль. 90% всіх користувачів не знають про правила і сподіваються на “авось”, в результаті втрачаючи доступ до своїх акаунтів і стаючи вразливіші перед зловмисниками. Фахівці Pipl.ua проаналізували ситуацію і розкажуть, які паролі популярні серед користувачів і як створити максимально безпечний код доступу.
Найпоширеніші паролі
Щорічно компанії по дата-безпеці збирають інформацію про найбільш використовуваних паролі і публікують їх. Всесвітній список найменш безпечних паролів виглядає так:
- 123456
- password
- 123456789
- 12345678
- 12345
- 111111
- 1234567
- sunshine
- qwerty
- iloveyou
Цей список показує, що багато користувачів відносяться до безпеки не дуже серйозно, вибираючи поширені паролі. Їх можна зламати грубим підбором, так званим “брутфорсом”, а якщо код використовується для декількох акаунтів – користувач одночасно ризикує залишитися без усіх профілів.
Якщо говорити про Росію й Україну, то список найбільш популярних, а тому ризикованих, паролів багато в чому збігається, і крім перерахованих вище комбінацій, можна згадати такі:
- password1
- gfhjkm
- 1q2w3e4r5t6y
- rossia (чи ukraine)
- cyfqgth
- habibufc
- vputin
- xuyxuy
- eskander
- brigada
Окремими рядками варто розмістити паролі, що представляють собою номери телефонів та дати народження, іноді зустрічаються і поєднання ПІБ, які досить просто підбираються. Зловмисники, намагаючись зламати акаунти від систем безпеки, перш за все намагаються стандартні і поширені паролі.
Як правило, їм це вдається, якщо код безпеки був обраний ненадійний, і користувач не турбувався його вигадуванням. Підсумком злому системи безпеки може бути її деактивация і, відповідно, зняття охорони з приміщення. Саме так діють великі зловмисники, які спеціалізуються на пограбуваннях і крадіжках з приміщень, що охороняються.
Правила вигадування пароля
Інтернет-сайти в своїй більшості вимагають створення безпечного пароля доступу, який перевіряється на взломостойкость і складність. Але системи безпеки, код від яких повинен бути таким, що запам’ятовується, зазвичай не виробляють автоматичного контролю. Тому користувачі можуть вибрати будь-яку комбінацію, яка припаде до смаку.
Складний пароль знижує ризики злому аккаунта. Щоб його придумати, потрібно дотримуватися кількох правил:
- використовувати не менше восьми символів;
- складати пароль з малих і великих літер, які поєднуються з цифрами;
- не використовувати особисті дані для коду доступу, особливо ім’я і прізвище, дату народження, номер телефону;
- додавати спецсимволи, до яких відносяться тире, знаки питання й оклику, відсотки, інші знаки.
Головне правило – чим більше символів, тим краще для безпеки, адже навіть у разі грубого підбору на злом піде багато часу. А якщо ще і дотримати всі перераховані вище норми – не знаючи людини особисто, зробити злом буде неможливо.
Також фахівці з безпеки радять міняти пароль кожні кілька місяців, щоб виключити ймовірність перехоплення коду зловмисниками. До того ж не рекомендується записувати паролі на папері, адже їх можна викрасти, випадково побачити або сфотографувати. Таким чином, наскільки б складним не був пароль, всі старання по його вигадування і вдосконалення виявляться марними.
Максимум безпеки – використання двофакторної аутентифікації, яка все частіше впроваджується розробниками захисного ПЗ. Завдяки їй можна додатково прив’язати до аккаунту адреса електронної пошти або номер мобільного телефону, які будуть брати участь в процесі доступу до профілю. Навіть ввівши вірний пароль, зловмисник не зможе увійти з його допомогою, адже йому буде потрібний другий унікальний код.
Відсоток успішних зломів з двухфакторной аутентификацией стрімко знижується і досягає практично нуля. Тому про безпеку необхідно подбати заздалегідь, пропрацювавши всі можливі прийоми для ускладнення пароля.
Підсумки
Неправильно підібраний пароль може стати причиною втрати доступу до системи безпеки і навіть її злому, що відкриває шлях зловмисникам. Тому необхідно дотримуватися простих правил:
- використовувати складні паролі з різним регістром літер, цифрами і спецсимволами, що утрудняють підбір;
- застосовувати двухфакторную аутентифікацію при її наявності, щоб підтверджувати вхід телефоном або електронною поштою;
- не допускати складання паролів з особистих даних, назв сервісів або списків поширених кодів.
Тільки таким чином можна домогтися від системи безпеки ефективності, з якою вона буде виконувати своє пряме призначення, захищаючи власність користувача. Існують навіть програми, що дозволяють перевірити надійність, якщо автоматичного контролю система не пропонує. Використовуючи AirSlax або Aircrack-ng, можна домогтися більшої безпеки, попередньо перевіривши обраний пароль перед введенням в налаштування захисної системи.