Захист відеоспостереження від злому: найкращі практики та рекомендації
Під час роботи більшості мережевих, а іноді й аналогових пристроїв, є певні ризики, пов'язані з безпекою даних. Відеоспостереження може піддаватися кіберзагрозам, що призводить до отримання сторонніми доступу до трансляцій і до витоку важливих матеріалів.
Ефективним методом боротьби з подібними викликами є якісний захист відеоспостереження. Передбачивши кілька рівнів перевірок і контролю, можна мінімізувати можливість злому.
Фахівці магазину PIPL.UA, що спеціалізуються на питаннях безпеки, вирішили докладніше розповісти про вразливості відеоспостереження та підготували кілька корисних порад щодо того, як запобігти потенційним зломам.
Основні загрози та ризики
Для начала рассмотрим, какие бывают типы атак на видеонаблюдение, какие средства могут использовать злоумышленники для получения доступа и в какой инфраструктуре имеются наиболее заметные риски.
Види атак на системи відеоспостереження
Віддалені атаки - це найпоширеніший формат злому. Порушник перебуває за межами вашого об'єкта і користується програмним забезпеченням, що дає змогу заволодіти вашими файлами та перехопити трафік, під'єднавшись до онлайн-трансляцій з камер.
Користувачі при цьому можуть і не знати про факт злому і продовжувати користуватися системою, перебуваючи під наглядом. Також зловмисники здатні видалити цінні відеоматеріали, що зберігаються на диску.
Здебільшого віддалені атаки на системи безпеки пов'язані з незаконним під'єднанням до ваших відеокамер за IP-адресами, з перехопленням мережевого трафіку, а також з отриманням доступу до комп'ютерів, через зараження вірусами або іншого обходу захисту.
Існують і фізичні атаки на відеосистеми. На відміну від віддаленого хакерського злому, зловмисник безпосередньо взаємодіє з обладнанням.
Наприклад - проникає в кімнату охорони і копіює дані, безпосередньо встановлює шкідливе ПЗ для подальшого підключення здалеку, вилучає з техніки накопичувачі або навмисне пошкоджує складові комплексу. Атакам такого типу піддаються навіть системи, не під'єднані до інтернету.
Уразливості систем відеоспостереження
Однією з основних причин більшості вдалих зломів є вразливості ПЗ відеокамер. Вони можуть бути пов'язані з роботою веб-інтерфейсу, мобільного застосунку для віддаленого доступу та іншого програмного забезпечення, що використовується для роботи з камерами.
Найбільше слабкостей спостерігається в застарілих версіях прошивок, утиліт і програм. Наявні в них уразливості стають відомі зловмисникам, що спрощує завдання зі злому. Використання неофіційного ПЗ піддає користувачів не меншим ризикам.
Порушник може під'єднатися за допомогою аналогічного застосунку, як під час первинного налаштування камери, обійти або підібрати пароль до веб-інтерфейсу, або за допомогою шкідливого коду встановити з'єднання з іншими пристроями користувача, включно зі смартфонами та комп'ютерами.
Небезпечними є і мережеві вразливості відеоспостереження. Наприклад - відкриті порти для зовнішнього під'єднання, відсутність перевірки під час авторизації, передача незашифрованих даних, використання Wi-Fi без пароля або під'єднання до чужої бездротової мережі, і не тільки.
Користуючись слабкостями мережевих налаштувань, недоброзичливці здатні перехопити трафік незахищеного інтернет-з'єднання і заволодіти управлінням відеокамер або переданими даними.
Найкращі практики для захисту систем відеоспостереження
Загрози, пов'язані з можливим зломом, мають реальний характер. Однак, це не привід відмовлятися від систем спостереження і надмірно турбуватися про збереження своїх даних. Дотримуючись простих рекомендацій з безпеки відеокамер, ви можете істотно підвищити захист системи.
Оновлення та патчінг
Безпека багаторазово підвищується, якщо користуватися актуальними версіями прошивок і програмного забезпечення. У додатках і утилітах, які підтримують автоматичні оновлення, рекомендується обов'язково їх увімкнути.
В інших програмах необхідно регулярно перевіряти оновлення вручну. Якщо виходять нові версії від виробника - переходьте на них. Розробники постійно працюють над поліпшенням захисту й усувають наявні слабкості.
Камери теж потребують оновлень. Час від часу, варто перевіряти у виробників наявність нових патчів. Для цього перейдіть у відповідний розділ офіційного сайту і виберіть використовувану модель відеокамери зі списку, або за допомогою пошуку.
Якщо для вашого пристрою випустили чергову прошивку - скачайте файл, відкрийте веб-інтерфейс, виберіть налаштування, пов'язані з версією і встановіть оновлення. Крім поліпшення показників захищеності, це позитивно впливає на рівень продуктивності та безперебійної роботи.
Мережеві заходи безпеки
Для мінімізації мережевих загроз, слід подбати про використання захищених мереж. Рекомендації включають обмеження доступу за допомогою надійного фаєрвола, сегментування мережі, що включає ізоляцію систем відеоспостереження, використання окремої мережі Wi-Fi для охоронного комплексу, включення віртуальної VPN-мережі від надійного постачальника, і не тільки.
Шифрування - один із найефективніших заходів захисту. Незашифровані дані, які передаються безпосередньо, у разі перехоплення опиняться на руках у зловмисників. Це можуть бути, зокрема, відеозаписи та паролі.
Якщо в мережі використовується шифрування даних відеоспостереження, записи перетворюються у формат даних, які неможливо прочитати або відтворити без унікального ключа. Це будуть файли з набором невідомих і безглуздих для зломщиків символів. Зворотне перетворення здійснюється автоматично.
Серед популярних технологій шифрування - AES, TLS, IPsec та інші. У багатьох інтерфейсах, функція вбудована і може активуватися користувачем.
Аутентифікація та керування доступом
Доступ до управління відеокамерами і до перегляду збережених відеозаписів має бути обмежений надійним паролем і багатофакторною системою аутентифікації.
У багатьох випадках, злом відеоспостереження пов'язаний не стільки з хакерськими вміннями зловмисників, скільки зі зневагою до безпеки з боку самих користувачів.
Один із яскравих прикладів - встановлення пароля, що містить цифри, що чергуються, прості слова, очевидні дати або назви. Логін «admin» і пароль «111111» дуже легко підібрати, навіть не володіючи особливими навичками і не заражаючи обладнання шпигунським ПЗ.
Встановлюйте довгі паролі, які містять складніший і менш зрозумілий набір символів, зокрема:
- літери з різних мовних розкладок;
- малі та великі символи в різних місцях;
- цифри зі зміненим чергуванням чисел;
- спеціальні складні символи та знаки.
Для наочності, «Office231» - приклад поганої комбінації для камери, встановленої в офісі, розташованому в приміщенні №231. Водночас, цей самий пароль може виглядати як «oF2f3iC1e», що вже значно надійніше. А в ідеалі, слід використовувати слова і цифри, які не стосуються об'єкта.
Крім цього, рекомендується використовувати багатофакторну перевірку. Наприклад - прив'яжіть свою пошту, використовуйте додатковий PIN-код або номер телефону.
Під час авторизації знадобиться не тільки ввести пароль, а й вказати унікальний одноразовий код, який надходить через SMS або генерується в окремому застосунку. Це унеможливить підключення нових пристроїв і невідомих IP-адрес без вашого відома. Ще краще - комбінувати кілька способів підтвердження.
Однак, навіть при дотриманні таких заходів, слід контролювати управління доступом до відеокамер. Якщо передбачається використання кількома особами, наприклад, співробітниками охорони і керівником, або всіма мешканцями, створіть окремі логіни для кожного користувача.
Час від часу варто перевіряти, хто підключений до системи або до окремої відеокамери. Якщо в списку присутні незнайомі пристрої, або активність одного з акаунтів не збігається з реальним часом роботи користувача - це має насторожити.
Фізичний захист систем відеоспостереження
Системи безпеки можуть піддаватися не тільки віддаленим атакам, а й прямому впливу на місці ведення моніторингу. Уже згадувалося про можливий вандалізм, таємне підключення, а також про вилучення накопичувальних дисків сторонніми. Щоб не допустити подібних ситуацій, необхідно забезпечити фізичну захищеність техніки.
Захист обладнання
На етапі планування системи спостереження необхідно врахувати кілька факторів для безпечного розміщення відеокамер. А саме:
- не встановлюйте пристрої занадто низько, де вони будуть легко доступні для взаємодії;
- не залишайте відеокамери в загальних зонах у незакріпленому вигляді;
- не залишайте на видноті наклейку з оригінальною IP-адресою і назвою пристрою;
- приховайте пристрої для показу в загальній мережі через VLAN та інші технології;
- ускладніть доступ до відсіку з SD-картою і приховайте кнопку скидання налаштувань;
- не використовуйте відкриту проводку, яку можна пошкодити або від'єднати.
Більш вдалим варіантом є більш високе настінне розміщення, а також монтаж на стелі. Наявність декількох камер дасть змогу контролювати обстановку навколо і не допустити непомітного підходу до одного з модулів.
Безпека обладнання збільшується і при використанні захисних кожухів. Можна встановити антивандальну решітку або додатковий зовнішній корпус. Вони ускладнять фізичний доступ до пристроїв і додатково посилять захист відеоспостереження.
Для надійності, використовуйте під час монтажу якісні кріплення. Це стосується кронштейнів і фурнітури. У багатьох випадках, доречним є встановлення розподільних коробок.
Захист серверів і сховищ даних
Якщо злом окремої відеокамери пов'язаний з підключенням до трансляції, то несанкціонований доступ до сховища призводить до втрати або копіювання зроблених раніше записів.
У разі використання локальних дисків і серверів, необхідно забезпечити належну фізичну безпеку і для них. Не розміщуйте накопичувальні системи в загальнодоступних приміщеннях. Бажано виділити для цього окрему кімнату з обмеженим доступом.
Підключіть до дверей зчитувачі з унікальними ідентифікаторами для належного контролю доступу до приміщення охорони, де зберігається серверне обладнання. Також можливе встановлення магнітоконтактних датчиків і сповіщувачів руху.
Як альтернативу, можна вибрати хмарні сховища замість локальних. Вони часто розміщені на серверах інших країн і мають більш високі показники захищеності, оскільки їхня робота професійно обслуговується постачальниками послуг.
Хмарні сервіси недосяжні для порушників, які намагаються фізично вилучити або знищити дані. Ба більше, відповідний вид зберігання з орендою дискового простору часто вигідніший, ніж купівля та подальше обслуговування власних об'ємних накопичувачів.
Навчання та обізнаність
Більшою мірою, безпека відеоданих залежить від навичок та обізнаності користувачів. Саме недбале ставлення до серйозності питання кіберзахисту часто призводить до зломів із відповідними наслідками.
Навчання співробітників
За наявності відеоспостереження на території бізнесу або установи, необхідно проводити регулярні тренінги для співробітників, з метою підвищення їхньої кваліфікації у сфері безпеки.
Кожен співробітник, який стикається з використанням відеосистем і має до них доступ, має бути обізнаний про можливі загрози, а також про необхідність дотримання певних правил, щоб не допустити витоку даних через власну неуважність.
Створення політики безпеки
Найкращий спосіб вплинути на кваліфікацію та обізнаність персоналу - окрема політика безпеки відеоспостереження. Її впровадження передбачає розробку конкретного алгоритму, якого дотримуються співробітники під час роботи з корпоративним обладнанням.
Політика компанії зазвичай складається із суворих вимог до заходів безпеки, дотримання контролю доступу та конфіденційності даних, використовуваних для авторизації. Ключові елементи ефективної політики можуть включати:
- правила використання паролів і заборона їх зберігання;
- розподіл рівнів доступу між персоналом;
- ведення обліку авторизацій за ідентифікаторами;
- прописані процедури реагування для різних сценаріїв;
- приховування інформації про IP-адреси використовуваних пристроїв;
- використання надійного антивірусного ПЗ;
- заборона на встановлення стороннього софту і нецільового використання техніки;
- правила резервного копіювання та видалення даних.
Коли рекомендації стають чітко прописаними правилами, користувачі відповідальніше ставляться до питання захисту обладнання та матеріалів, що зберігаються на ньому, що мінімізує ризик витоку і максимально ускладнює дії потенційних зловмисників.
Наявність політики особливо актуальна для великого бізнесу, державних структур, фінансових установ, магазинів та інших об'єктів, які потенційно більш схильні до спроб злому, ніж приватні будинки.
Політика безпеки обов'язково повинна включати регулярні аудити. Під час планового обслуговування необхідно не тільки встановлювати оновлення та перевіряти працездатність обладнання, а й здійснювати моніторинг активності та проводити скидання авторизації.
У деяких випадках, доречно змінювати дані, включно з IP-адресами, портами та паролями. З метою захисту відеоматеріалів, рекомендується робити резервні копії важливих файлів на окремі хмарні диски або фізичні накопичувачі, не підключені до системи на постійній основі. Відео, що не становлять цінності, бажано видаляти.
У разі підозри злому, слід ретельно перевірити обладнання і повністю скинути налаштування пристроїв. У деяких випадках варто провести перевстановлення ОС на пов'язаному обладнанні та повторне під'єднання пристроїв, з дотриманням усіх правил захисту.
Підсумки та висновки
Зломи та віддалені атаки на системи безпеки - цілком реальне і досить небезпечне явище, яке може призвести до отримання сторонніми доступу до вашої інформації та потокових трансляцій з камер відеоспостереження.
Захисту даних необхідно приділяти важливу роль, не нехтуючи простими заходами безпеки. Якщо дотримуватися зведення деяких рекомендацій, подібні загрози зводяться до мінімуму. Підкреслимо ще раз основні тези, озвучені в матеріалі:
- користуйтеся актуальними версіями фірмового програмного забезпечення;
- встановлюйте офіційні патчі та прошивки для своїх пристроїв;
- використовуйте захищену мережу і шифрування даних відеоспостереження;
- встановлюйте складні паролі та регулярно їх змінюйте;
- увімкніть багаторівневу аутентифікацію для авторизації з перевіркою;
- забезпечуйте надійний фізичний захист обладнання;
- обмежте доступ сторонніх до своїх пристроїв та інформації про них;
- використовуйте актуальні та популярні антивіруси;
- не завантажуйте сторонні програми на обладнання, пов'язане з системою;
- регулярно копіюйте або переносьте важливі відеоматеріали;
- навчіть персонал і впровадьте політику безпеки відеоспостереження.
Докладніше про секрети кібербезпеки, про питання зломів, прихованого стеження, захисту та шифрування інформації, про надійність камер, а також про популярні міфи, пов'язані з цією темою, можна подивитися в нашому інтерв'ю з експертом від CyberLab у форматі відеоролика:
Замовлення фірмового обладнання в Україні
Камери відеоспостереження з продуманим фізичним захистом і фірмовим програмним забезпеченням, а також готові рішення для будинків, ресторанів, виробництв, офісів, під'їздів та інших об'єктів, можна замовити в інтернет магазині PIPL.
Серед систем для організації спостереження, на нашому сайті представлені аналогові та мережеві камери різних форм-факторів, відеореєстратори, кронштейни, монітори, накопичувальне обладнання, конектори, кабелі та багато іншого. Також пропонується продукція зі сфер контролю доступу, автономного живлення, мережевого обладнання, і не тільки.
Оформлення заявки на покупку можливе без реєстрації. Однак, для авторизованих клієнтів працює накопичення бонусів з більш вигідними умовами співпраці. Крім початково низької ціни, ви можете розраховувати на знижку аж до 20% при замовленні наступних товарів.
Також у нас працює техпідтримка, що надається через пошту або телефоном безкоштовно, і професійний сервіс з ремонтом за гарантією. Доставка стає безкоштовною по Україні при досягненні суми в 2000 гривень в одному замовленні. На вибір клієнта є самовивіз.
З будь-яких питань, що стосуються вибору продукції та нюансів її роботи, можна звернутися до фахівців через пошту order@pipl.ua. На сайті доступний онлайн-чат для консультацій. Також наші менеджери відповідають на повідомлення в соціальних мережах.
Для швидкої покупки, вивчіть каталог PIPL.UA, виберіть все необхідне обладнання та залиште заявку у форматі онлайн. Індивідуальні рішення можуть реалізовуватися виходячи з особливостей об'єкта, у форматі «під ключ».
Для вас може виявитися корисною інформація з нашого блогу про ТОП-10 поширених помилок під час самостійного монтажу відеоспостереження. При бажанні посилити фізичний захист відеосистеми, вивчіть добірку з ТОП-5 антивандальних відеокамер.