Класи бронеплит. Як обрати рівень захисту?
Бронежилет необхідний кожному, хто боронить країну на фронті. Надійність броні залежить, в першу чергу, від якості плити, якою вона комплектується. За визначеними стандартами рівень захисту плити позначається класом. Наприклад, для волонтерів чи міських поліцейських зазвичай використовують плити 1-3 типу захисту. Починаючи з 4 класу - це плити, призначені для використання в умовах бойових дій. Давайте детальніше розберемося, які особливості мають плити 4, 5 та 6 класу та у яких випадках буде ефективно та доцільно обирати кожну з них.
Існують різні класифікації захисту броні. Зокрема, міжнародна система має 5 класів захисту для бронежилетів. Основна відмінність полягає у тому, що кожен з них може захищати від різних типів куль. В Україні класифікація відбувається за ДСТУ і поділяється на шість класів. Від яких уражень захищає броня, розглянемо на прикладі виробів «Арсенал Патріота».
Плита 4 класу
Відповідно до ДСТУ витримує:
Гвинтівка СВД, 7,62-мм гвинтівного патрону 57-Н-323с (ЛПС), у сталевій оболонці зі сталевим осердям до 1989 року випуску. Швидкість кулі — 850±15 м/с. Автомат АК-74, куля 5,45-мм патрон 7Н10с (ПП), у сталевій оболонці зі сталевим термозміцненим осердям, швидкість кулі — 910±15 м/с.
«Арсенал Патріота» виготовляє такі плити зі сталі Miilux Protection 500 6.5 мм з антирикошетним покриттям з балістичної повсті та демпферу товщиною 8 мм підвищеної щільності 80кг/м3, з м’якого матеріалу, який пом’якшує заперешкодну травму.
Спеціальна балістична повсть майже не додає ваги та відмінно затримує осердя та уламки оболонки кулі. Менша вага плити (від 3 до 4 кг) дає змогу носити її довший час без стомлення та підходить тим, хто багато рухається.
Плита 5 класу
Відповідно до ДСТУ витримує:
АКМ 7,62х39, куля 57-БЗ-231 (бронебійно-займистий), в сталевій оболонці зі сталевим термозміцненим сердечником, швидкість кулі - 745±15 м/с. Гвинтівка СВД, 7,62 мм гвинтового патрона 57-Н-323с (ЛПС), в сталевій оболонці зі сталевим сердечником, швидкість кулі - 850±15 м/с.
Така плита виготовляється зі сталі SSAB Armox 600T 7.0 мм. Якщо говорити про максимальний рівень захисту, то орієнтуватися варто саме на п`ятий.
Плита має антирикошетне покриття з балістичної повсті та демпферу товщиною 8мм підвищеної щільності 80кг/м3, з м'якого матеріалу, що пом'якшує заборонну травму. Має ламінацію шаром спеціального ПВХ, який захищає від проникнення вологи та води у протиосколкове покриття. Вага плити становить від 4,1 кг.
Як обрати плиту?
За ДСТУ найвищий ступінь захисту має 6-й (за стандартом НАТО - 5-й), втім така плита має суттєвий недолік – вага. В середньому, комплект важитиме 10-12 кг, що суттєво ускладнює швидкість бійця, а відповідно і оперативність та виконання ним завдань.
Обираючи виріб, варто враховувати два основні фактори – необхідний ступінь захисту та вага виробу. Наприклад, для бійців на другій та третій лінії фронту, залежно від місця дислокації та активності ведення дій, потреби у захисті цілком закриває бронежилет 4 рівня захисту. «Арсенал Патріота» пропонує декілька варіантів таких плит: стандарт, полегшений та посилений.
Для тих, хто знаходиться безпосередньо на передовій, варто звернути увагу на плиту 5 класу, адже вона може витримувати постріли патронами, не вказаними у ДСТУ. І при цьому має вагу всього 4,1 кг, що допомагає бійцю залишатись максимально мобільним.