Що потрібно знати про камери для домашніх систем охоронного відеоспостереження?
Не тільки правоохоронні органи і великі організації мають право використовувати відеоспостереження. Кожен може вибрати камери спостереження в якості для захисту себе і родини, свого житла або бізнесу. Подивимося, які пристрої найкраще підходять для облаштування домашніх систем спостереження.
Найпростішим варіантом пристрою для відеоспостереження в будинку є веб-камера. Її можна під’єднати до комп’ютера і переглядати обстановку в одній з кімнат. Таке рішення непогано підходить для спостереження за маленькою дитиною в дитячій кімнаті. При цьому якщо говорити про охоронний відеоспостереження, то веб-камери – не найвдаліший вибір. В даному випадку краще звернути увагу на сучасні IP-камери. Пристрої даного виду можна під’єднати до домашньої комп’ютерної мережі та налаштувати віддалений доступ через смартфон або ноутбук.
Багато моделей IP-камер для домашнього використання відрізняються малими розмірами, підтримкою технологій бездротової передачі даних і можливістю запису на карту пам’яті – оптимальні пристрої для невеликих домашніх систем спостереження. Також існує варіант створення системи з відеореєстратора і набору аналогових камер.
Різновиди камер спостереження
Щоб створити повноцінну систему спостереження, потрібно купити набір з декількох відеокамер. Кожен пристрій буде націлений на одне з уразливих місць на території об’єкта (наприклад, входи в будинок, гараж, балкон, вікна на першому поверсі). Можливо одночасне використання різних типів пристроїв, як для зовнішнього, так і для внутрішнього спостереження. Найбільш поширеними є:
- Циліндричні камери (або bullet-камери) – пристрої з традиційним для відеокамер корпусом у формі циліндра. Зустріти їх можна всюди. Камери типу bullet відрізняються прийнятною ціною і високою практичністю, тому часто використовуються в домашніх системах спостереження. Є як мініатюрні моделі з корпусом не більш кишенькового ліхтарика, так і нормальні – мають розміри пивної банки. Bullet-камери закріплюються зазвичай на стінах майже під стелею.
- Купольні камери – пристрої для спостереження за великими просторами зверху (закріплюються найчастіше на стелі). Головною їх особливістю є корпус-купол, зроблений з напівпрозорого матеріалу, під яким ховається електроніка і оптика пристрою. Деякі купольні камери мають фіксовану, але малу фокусну відстань, і, отже, великий кут зору. Інші можуть бути обладнані PTZ-механізмом, що дає можливість змінювати напрямок або фокусна відстань (і тим самим збільшувати зображення об’єктів в полі зору).
- Мініатюрні онлайн-камери – пристрої для постійної трансляції відео через інтернет, зазвичай встановлюються в приміщеннях (хоча іноді використовуються і для інших цілей, наприклад, для спостереження за тваринами в дикій природі). Користувач в більшості випадків отримує тільки можливість віддаленого відеоспостереження без будь-яких додаткових функцій і з обмеженим набором налаштувань. У разі використання всередині приміщень використовуються камери з досить простою конструкцією, які можна поставити на горизонтальну поверхню меблів. Пристрої можуть бути бездротовими для ще більшої портативності.
- Приховані відеокамери – пристрої відрізняються дуже малими розмірами і можливістю роботи від вбудованого джерела живлення. Надмалі габарити дозволяють встановити таку камеру практично в будь-якому місці, вона не буде привертати до себе зайвої уваги. Деякі моделі спеціально оснащуються корпусами, що імітують будь-якої невеликий елемент інтер’єру. Однак, в нашій країні продаж і використання камер прихованого відеоспостереження карається за законом, так як це негласний засіб зняття інформації. Будь-яка людина має бути попереджена, що її знімає камера, для цього призначені спеціальні попереджувальні або сповіщаючі наклейки на дверях магазину, квартири, будинку або будь-якого іншого об’єкта.
Що ще потрібно врахувати при облаштуванні домашньої системи спостереження?
Для відеоспостереження в будинку або квартирі не потрібні дуже дорогі, вчинені в усіх аспектах, пристрої. Камери середнього цінового діапазону впораються з усіма поставленими перед ними завданнями. При цьому і економити на такому обладнанні не варто – більш низька ціна може бути наслідком скасування деяких функцій. При виборі камер варто перевіряти наступне:
- якість зображення. Чим вище дозвіл відеопристроїв, тим більше інформації зможе отримати користувач. При необхідності якісне зображення можна збільшити на комп’ютері для більш детального вивчення;
- кут зору. Від правильності підбору кутів зору камер залежить ефективність відеоспостереження. Пристрої з малим кутом зору (велика фокусна відстань) вигідніше використовувати для стеження за одиничними об’єктами здалеку. Панорамні ж камери (мале фокусна відстань) можна ефективно застосувати для спостереження за великими приміщеннями або відкритими територіями;
- кольоровість зображення. На перший погляд наявність всіх відтінків на відео не є важливим фактором. З іншого боку – це додаткова інформація, яка може зіграти вирішальну роль в разі будь-якого події, наприклад, при описі людей, які проникли в житло;
- наявність детекторів руху. Спеціальні датчики, що реагують на рухи об’єктів в полі зору, є дуже ефективним доповненням для системи відеоспостереження. Відеокамери можуть включати запис тільки при появі сторонніх об’єктів в полі зору, що дозволить економніше використовувати пам’ять для архіву, деякі PTZ-камери переходять в режим стеження за джерелами тривожного сигналу;
- спеціальне підсвічування для нічної зйомки. ІЧ-підсвічування – запорука такої ж ефективності системи спостереження вночі, як і днем.
Запис з камер відеоспостереження
Вже минув час, коли потрібно було раз по раз міняти касети з плівкою, щоб записувати відео безперервно. Сьогодні великі обсяги даних можна зберігати на дуже маленьких носіях або завантажувати в “хмара”, тобто пересилати на орендований віддалений сервер.
У разі використання невеликих, портативних IP-камер, вигідніше записувати даних на карти пам’яті. При цьому така пам’ять є сильно обмеженою, старі записи доводиться постійно видаляти для збереження нових. Запис на жорсткі диски – ще один варіант збереження відеоархіву. Можна використовувати традиційний вінчестер персонального комп’ютера або виділити для цієї мети окремий сервер і DVR-реєстратор.
Хмарне відеоспостереження – це оренда місця на сервері і, можливо, обладнання у провайдера. Користувач вибирає відповідний йому тариф і отримує місце на віддаленому сервері для зберігання відеоданих. Власнику системи спостереження не потрібно виділяти окремий простір для носіїв даних та іншого обладнання. Єдине, що потрібно – це камери і підключення до глобальної мережі Інтернет.
Відеоспостереження – хороша ідея, якщо в планах облаштування якісної системи безпеки для житла. Його ефективність безпосередньо залежить від того, чи правильно підібрано обладнання. Вибрати й купити камери спостереження і супутні пристрої можна і самому без допомоги фахівців, необхідно тільки трохи вивчити дане питання і точно оцінити свої можливості.